SEASONIC zdroj 850W Prime GX-850 (SSR-850GD2), 80+ GOLD
Popis a parametry
| Technical Specifications | ||
|---|---|---|
| 80PLUS® | Gold | |
| Cybenetics Efficiency Level | TBA | |
| Cybenetics Noise Level | TBA | |
| Form Factor | Intel ATX 12 V | |
| Dimensions | 170 mm (W) x 150 mm (L) x 86 mm (H) | |
| Fan Information | Fan Size | 135 mm |
| Fan Control | Premium Hybrid Fan Control | |
| Fan Bearing | Fluid Dynamic Bearing | |
| Life Expectancy | 50,000 hours at 40 °C, 15 % - 65 % RH | |
| Cable Information | Modularity | Fully Modular |
| Cable type | Flat black cables | |
| MTBF @ 25 °C, excl. fan | 150,000 hours | |
| AC Input | Full Range | |
| Protection | OPP, OVP, UVP, OCP, OTP, SCP | |
| Safety and Environmental | Safety and EMC | cTUVus, TUV, CB, CCC, BSMI, EAC, CE |
| Environmental Compliance | Energy Star, RoHS, WEEE, ErP Lot 6, REACH | |
| Warranty | 12 Years | |
| Power Output | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| AC Input | Voltage: 100 V - 240 V | |||||
| Current: 11 - 5.5 A | ||||||
| Frequency: 50 Hz - 60 Hz | ||||||
| DC Output | Rail | +3.3 V | +5 V | +12 V | -12 V | +5 VSB |
| Maximum Power | 20 A | 20 A | 70 A | 0.3 A | 2.5 A | |
| 100 W | 840 W | 3.6 W | 12.5 W | |||
| Total continuous power | 850 W | |||||
SSR-850GD
| Connector | Connector count |
|---|---|
| Main Power (24/20 pins) | 1 |
| CPU (8/4 pins) | 2 |
| PCIe (8/6 pins) | 6 |
| SATA | 10 |
| Peripheral | 5 |
| Floppy | 1 |
ParametryPorovnání
Formát zdroje
ATX
Konektory
8pin CPU 1x
Konektory
8pin CPU 2x
PCIe 6-pin
PCIe 8-pin
SATA 15-pin
Molex
FDD
Konektory pro základní desku
ATX 24-pin
Konektory pro základní desku
ATX 20-pin
EPS 8-pin
Vlastnosti zdroje
Modulární kabeláž
Modulární kabeláž
Ano
Efektivita zdroje
80 Plus Gold
Podsvícení
Bez podsvícení
Výkon zdroje (W)
850